W dniach 14-16 lutego 2017 na Wydziale Biologii UAM odbyła się IV EDYCJA DNI AKADEMICKICH, w Walentynki wszystkie klasy o profilu medycznym wzięły udział w zajęciach proponowanych przez wydział. Po wykładzie prof. UAM dr hab. Mirosławy Dabert o metodach analizy DNA klasy podzieliły się na grupy. Uczniowie klasy 3A pod opieką prof. Magdaleny Grudniak i prof. Hanny Rozmysłowicz zastanawiali się m.in. jak za pomocą komputera rozwiązywać  problemy biologiczne i jak wygląda praktyczne zastosowanie biologii molekularnej. Wszystkim bardzo podobały się warsztaty mgr Dawida Trzcińskiego „Umarli potrafią mówić” i dr Joanny Mokrackiej o mikrobach. Jedna grupa klasy 2a z prof. Małgorzatą Ulanicką również poznawała tajniki hodowli bakterii w laboratorium. Głównym zadaniem było samodzielne wybarwienie preparatu i określenie, czy bakterie są Gram dodatnie czy ujemne. Grupa pod opieką prof. Krystyny Sobkowiak miała zajęcia warsztatowe o wirusach i sposobach ich rozprzestrzeniania.

 

 

 

 

 

Na zajęciach mgr Agnieszki Rasińskiej pt:  "Jak rozwiązać problemy biologiczne za pomocą komputera" uczniowie zastanawiali się nad definicją słowa "bioinformatyka", poznali kilka programów umożliwiających odczytanie sekwencji DNA oraz sprawdzili, czy w Parku Jurajskim zostało wykorzystane DNA dinozaura.  

Ostatnie zajęcia laboratoryjne grupy prof. Sobkowiak traktowały o modyfikacjach genetycznych. Za pomocą odpowiednich enzymów zwanych restrykcyjnymi, uczniowie musieli "pociąć" cząsteczkę DNA a następne zbadać rodzaj "cięcia". Rozmawiali też o celach, sposobach i wynikach zmiany genów, poznali drogę, jaką musi przejść kosmetyk czy lek, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży i zobaczyli fluorescencyjne rysunki widziane pod ultrafioletem. Drugiej grupie w tym czasie dr hab. Alina Bączkiewicz wyjaśniała, na czym polega różnorodność genetyczna i jak ją mierzyć.

Klasa 1A pod opieką prof. Joanny Wójcik i prof. Borysława Dzieciaszka też poznawała tajniki genetyki człowieka oraz obejrzała zbiory przyrodnicze wydziału, o których opowiadał dr Michał Kupczyk. Gdy jedna grupa miała zajęcia warsztatowe z mikroskopii elektronowej, druga pracowałą z mikroskopami świetlnymi.

 Warsztaty pokazały naszym uczniom biologię z innej strony, nie tej podręcznikowej. Była to kolejna wizyta klas medycznych na Morasku , a każda pozwala odkrywać coraz to  ciekawsze strony uczelni.

 

Kornelia Adamska , klasa 2A