W naszej szkole nie trzeba nikogo przekonywać, że krew nie tylko ratuje życie osób po wypadkach czy operacjach, ale także leczy. A to oznacza, że krwi potrzeba naprawdę dużo. Przykładowo, podczas niektórych operacji serca potrzeba aż 6 jednostek, a podczas przeszczepiania wątroby nawet 20 jednostek (tj. od 20 dawców).

Każda akcja HDK, która odbywa się w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, wolontariatu i Szkolnego Koła PCK to nowi honorowi krwiodawcy, którzy oddając krew, są przekonani, że ratują komuś życie. Taka akcja HDK odbyła się 29 marca i była już kolejną cykliczną akcją w ramach międzyszkolnego ogólnopolskiego turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie". Osiemnastolatkowie z PIĄTKI w każdej edycji tego turnieju są najlepsi w Wielkopolsce. Tym razem „hadekowcy" z V LO oddali tylko w krwiobusie ponad 15 litrów krwi, a łącznie w tej edycji XIV edycji turnieju ponad 175 litrów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wielu naszych osiemnastolatków ze swoim nowym dowodem osobistym udaje się Centrum Krwiodawstwa, by oddać honorowo krew, dając tym samym dowód swojej dojrzałości społecznej. Przy okazji prowadzonych akcji HDK w szkole krwiodawcy dzielą się otrzymanymi czekoladami, przekazując je dla dzieci z zaprzyjaźnionego Domu Dziecka. Krwiodawcom z Piątki” serdecznie dziękujemy!

Tekst, zdjęcia: pan prof. Leszek Fiebich